Najstarszy klub kajakarstwa górskiego w Polsce

Nie bez powodu Klub Sportowy "Pieniny" nazywany jest kolebką kajakarstwa górskiego w Polsce. To właśnie tutaj, w Szczawnicy na rzece Dunajec, rozpoczęła się historia tej dyscypliny sportu w naszym kraju.

Dnia 7 grudnia 1930 roku, z inicjatywy lekarza Artura Karola Wernera oraz Czesława Winiarskiego, ówczesnego kierownika schroniska "Orlica", w Szczawnicy powstał Klub Sportowy "Pieniny". Data ta wiąże się z założeniem sekcji narciarskiej. W kolejnych latach klub prężnie się rozwijał – powstała m.in. sekcja kajakarstwa górskiego, a organizacja przekształciła się w pełnoprawny klub sportowy.

Na początku działalności zawodnicy Klubu "Pieniny" uprawiali takie dyscypliny jak biegi narciarskie oraz skoki narciarskie. Znaczący wpływ na rozwój skoków miała budowa skoczni narciarskiej na górze Jarmuta w 1933 roku. Inauguracyjne zawody przyciągnęły sportowców z Zakopanego, Krynicy, Nowego Sącza, a nawet z odległego Lwowa. W Szczawnicy rozgrywano również zawody w biathlonie oraz w wyścigach śnieżnych zaprzęgów.

W 1934 roku powstała Pienińska Sekcja Kajakowa. Niedługo później na Dunajcu odbył się pierwszy międzynarodowy spływ kajakowy z udziałem reprezentacji Austrii, Czech oraz Niemiec. Zawody te znacznie różniły się od współczesnych – były to dwuetapowe spływy długodystansowe na trasie około 100 kilometrów. Pierwszy etap prowadził z Nowego Targu do Szczawnicy, a drugi – ze Szczawnicy do Nowego Sącza. W 1936 roku impreza ta uzyskała rangę Kajakowych Górskich Mistrzostw Polski, które odtąd odbywały się cyklicznie.